Як налаштувати доступ до наших книг на "Яндекс-Диску"?
Для цього встановіть додаток "Browsec" на свій браузер.

середа, 18 березня 2015 р.

Покрова

У IX-X ст. Візантійська імперія переживала важкий час: ззовні вона піддавалася частим набігам сарацинів, всередині йшла гостра класова боротьба. Як відвернути народні маси від соціальних проблем, як підтримати авторитет імператора Лева VI та православної церкви! І вище духівництво константинопольської церкви вдалося до випробуваного прийому - сфабрикувало диво. Воно оголосило народу, що під час всеношної у Влахернській церкві Константинополя блаженному Андрію було видіння. Він нібито побачив, як богоматір йшла по повітрю, супроводжувана янголами, пророками і апостолами. Раптово вона зняла з себе світлий блискучий омофор (покров, пояс) і простягнула його над народом, що молився. Церква витлумачила те видіння, як ознаку особливої милості, благовоління і заступництва цариці небесної. Ця подія нібито мало місце у 910 році.
Трюк церковників дійсно зіграв свою роль. Він допоміг імператору Леву VI утриматися на престолі і на час відвернув увагу народу від класової боротьби. Але разом з тим диво загрожувало скандалом. Багато мешканців Константинополя дивувалися: чому явлення богоматері не бачив ніхто із численного народу, присутнього у Влахернській церкві, не помітили його навіть духовні особи! Єдиною людиною, кому «благоволила» з'явитися богоматір, був юродивий Андрій, схильний до галюцинацій. За його власними словами, він побував живим у раю, йому постійно ввижалися біси...
Тому, відчуваючи настрої народу і побоюючись неприємностей, духівництво не ризикнуло встановити свято покрови в самому Константинополі.
Разом з християнством на Русь прийшла і легенда про влахернське диво. Саме тут, в далекій від Візантії Русі, лише через 250 років після видіння блаженного Андрія, було встановлено свято покрова. Незабаром воно стає одним з найбільш шанованих свят.
Звичайно, причину такого швидкого поширення і настільки старанного шанування цього свята слід шукати не у вірі в диво покрова, як це намагалися і намагаються зобразити ідеологи релігії.
Покрова святкується 1 жовтня. Наставав час закінчення польових робіт. Багато голів сімейств, які працювали за наймом, поверталися додому. У селах починався сезон весіль. Приходив відпочинок після важких літніх робіт. Всіма цими причинами пояснюється популярність свята покрова. Фактично, особливо в сільській місцевості, це свято осені, свято закінчення польових робіт, свято врожаю. Селяни вважали покрову початком зими. «На покрову до обіду осінь, після обіду зима», - говорили вони. Для народу покрова не стільки релігійне, скільки побутове свято. Якщо запитати сучасних віруючих, на честь чого воно встановлене, майже ніхто не зможе до пуття пояснити історію та сутність цього свята.
Була й ще одна причина, завдяки якій покрова набула широкого поширення: основна ідея свята покрови полягає у вірі в невпинне заступництво і допомогу богородиці. Така ідея влаштовувала церкву, бо штовхала в її обійми всіх прагнучих допомоги згори. Ця ідея була потрібна експлуататорським класам, бо вона освячувала існуючі порядки і кликала всіх «страждущих і обтяжених» шукати виходу не в боротьбі за краще майбутнє, а в надії на «покров цариці небесної». Близька вона була і пригнобленим народним масам, яким нізвідки було чекати допомоги, крім як від матері божої. В її заступництво і материнську любов століттями вірили мільйони людей. І ця віра і надія в значній мірі були гальмом у русі до дійсного щастя.
Переклад статті: http://atheism.su/pokrov/

Немає коментарів:

Дописати коментар